2011-01-02 16:50

Mažųjų miestelių ilgadieniai (1)

Į komentarus

Tytuvėnai. Varteliai į miestą bažnyčios šventoriaus arkadinės galerijos sienoje. 1990, akvarelė, 48x36

Tytuvėnai. Varteliai į miestą bažnyčios šventoriaus arkadinės galerijos sienoje. 1990, akvarelė, 48x36

Mosėdis. Vaclovo Into akmenų muziejaus parke. 2005, akvarelė, 24x32
Mosėdis. Vaclovo Into akmenų muziejaus parke. 2005, akvarelė, 24×32

Veliuona. Atminimo koplyčia bažnyčios šventoriuje. 1994, akvarelė, 36x24

Veliuona. Atminimo koplyčia bažnyčios šventoriuje. 1994, akvarelė, 36x24

Kurėnas Rusnės prieplaukoje. 2008, akvarelė, pieštukas, 42x29,7

Kurėnas Rusnės prieplaukoje. 2008, akvarelė, pieštukas, 42x29,7

Veiviržėnai. Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. 2005, akvarelė, pieštukas, 29,7x42

Veiviržėnai. Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. 2005, akvarelė, pieštukas, 29,7x42

Skaudvilė. Šv. Kryžiaus bažnyčia. 2006, akvarelė, 42x29,7

Skaudvilė. Šv. Kryžiaus bažnyčia. 2006, akvarelė, 42x29,7

 

 

Šiais laikais ne vienas didmiesčio gyventojas guodžiasi - akimirksniu pralekia savaitė,  prabėga visas mėnuo, apsidairau - jau lapkritis (gruodis, sausis ir t.t.). Nieko nuostabaus, kai pirmadieniai - penktadieniai susilieja į vientisą skubėjimą - sėdėjimą su naktinėmis miego pertraukomis, ne tik mėnesius, metų laikus pradėsi užmiršti. Didmiesčio skruzdėlytė tik pensijos sulaukusi pastebi, kad medis už darbovietės lango - tai uosis, tik po naujakurystės dvidešimtmečio susipažįsta su daugiabučio kaimynais, o, kodėl gatvei, kurioje gyvena, suteiktas kažkokio žmogaus vardas, susidomi tik, jei tokią pat pavardę išgirsta TV pokalbių laidoje.

 Mažųjų miestelių laikrodžiai kitaip sukasi - kiekviena diena - realybės drama, kupina triūso, rūpesčių, dėmesio, bendravimo, prasmingo veikimo.

 Žvelgiant nuo  greitkelio, mūsų miesteliai atrodo vienodi - stogai stogeliai lyg patašytų skiedrų glėbys, kuokštas senų medžių, bažnyčios bokštelis. Tiesą sakant, tiek temato gal koks užsienio turistas, gi daugelis lietuvių miestelių būtį pažįsta „iš vidaus”, tarsi paukštelis, kokia devynbalsė, savo lizdo krūmą. Kas antras - viename tokių gimėme, augome, mokėmės, o ir dabar praleidžiame gražiausias atostogų dienas. Atvažiuoji į jaukų vaikystės atminties pasaulėlį ramią vasaros popietę - gatvėse jokios spūsties ir sodybose žmonių nesimato, bet įžvalgi akis pastebi - štai kieme, ant savos konstrukcijos lauko stalo šviečia baltų dažų skardinė, šalia - teptukas varva, namo sienoje - pusiau nudažytas lango rėmas… Svarstai, gal dažytojas(-a), viską metęs nulingavo į laukus karvės perkelti, pagirdyti, gal daržiuke už garažo, skabo buroklapius tvartelyje nerimstančiam paršeliui ar gaudo sode ką tik susisiautusį bičių spiečių…

Visokie darbai darbeliai kiekvieną dieną nuo šviesaus ryto rikiuojasi - veją pjauti, sodybos takelį naujai žvyruoti, priebučio laiptus remontuoti. Rūpesčio šaukiasi, jei ne malkinė, tai malkos, jei ne namo stogas, tai kaminas, jei ne tvora, tai varteliai, o dar kaimynas pagelbėti prašė, jo savadarbis traktoriukas kažko čiaudėti pradėjo, reikia ligą diagnozuoti. Ankstyvą pavasarį prasideda smagūs žemdirbystės nuotykiai - pajudinai dirvą, sėjai, sodinai, kai reikia palaistei, ravėjai - visą vasarėlę stebėk sau vešinčias ežias ir lysves, gėrėkis bulvių žiedais, morkų kuodais, svyrinėjančiais nuo didumo (ar nuo svaigaus kvapo) svogūnų laiškais, savavališkai visur pridygusių krapų gelsvais debesėliais, raudonųjų burokėlių spalvų deriniais, šiltnamyje susigrūdusiais (lyg didmiesčio troleibuse) agurkais, įsikarščiavusiais pomidorais. Dalį dienos dar reikia skirti darbui už pinigus, bet  lieka nuo miego, ūkininkavimo miestelyje tradicijoms puoselėti.

Žr. tęsinį.

Kazys Kęstutis Šiaulytis

 

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (3)

  • Negaliu patikėti, net taip gerai pažįstama Skaudvilės bažnyčia čia nutapyta. Norėčiau tokio paveikslo namie ant sienos.

  • Grazuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. Dailu. Turi talenta, graziai piesi

  •   vijoklis
    2011-01-10 17:12

    Labai gražiai surėdytas tekstas ir be ilistracijų gražiai skaitosi.
    Kiekviena iliustracija (piešinys) savaip raibuliuoja ir dvelkia…..

Rašyk komentarą